Bucureşti
10 februarie 2011
Frauda externă şi relaţia asigurat-service-asigurător au constituit principalele puncte pe care s-au axat dezbaterile din cadrul seminarului „Managementul Daunelor în Asigurările Auto - Noi Perspective”, care a avut loc în data de 10 februarie a.c., la Hotel INTERCONTINENTAL.
Evenimentul a fost organizat de ASISOFT şi Media XPRIMM și la el au luat parte reprezentanţii CSA - Comisia de Supraveghere a Asigurărilor, UNSAR - Uniunea Naţională a Societăţilor de Asigurare din România, precum şi numeroşi lideri si specialişti din industria asigurărilor, importatori, reprezentanţi ai service-urilor auto şi dezmembratori.
În piaţă există teamă în momentul apariţiei unui sistem informatic nou, deoarece companiile au deja foarte multe opţiuni şi se pune problema eficienţei unuia nou. Ceea ce oferim noi este un sistem integrat pentru importatorii de piese, companii de asigurări, unităţi reparatoare şi dezmembratori, a declarat Maria BOGHIAN, Preşedinte ANSDAR.
Frauda externă reprezintă una dintre principalele probleme care preocupă în special liderii departamentelor anti-fraudă şi daune din companiile de asigurări.
Transferul unei daune totale în vederea despăgubirii, pe la mai mulţi asigurători, a îmbrăcat noi aspecte, fapt pentru care nu puţine au fost situaţiile în care acelaşi vehicul a fost asigurat şi despăgubit în repetate rânduri, a explicat Nicolae GANEA, Managing Partner, AUTOSEL.
În cadrul dezbaterilor, participanţii au putut analiza avantajele unor noi soluţii informatice dedicate şi personalizate, care se pot dovedi utile în încercarea companiilor de a depăşi cu mai mare uşurinţă criza şi care ar realiza un echilibru între asiguraţi, clienţi, unităţi reparatoare şi furnizori de piese de schimb.